გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ზედსართავი სახელი
|
სწავლების საფეხური
|
VI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 5 მოსწავლე, განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლე სიღრმისეულად გაიაზრებს ზედსართავი სახელის არსს.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე შეძლებს მეტყველების ნაწილების ერთმანეთისგან გარჩევას. ასევე შეძლებს ვითარებითი ზედსართავი სახელებისაგან აწარმოოს მიმართებითი ზედსართავი სახელები და ღრმად გაიაზროოს ზედსართავი სახელის ხარისხის ფორმები.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ თუ რომელი გრამატიკის ნაწილი სწავლობს მეტყველების ნაწილებს, ასევე უნდა იცოდნენ თუ რამდენი მეტყველების ნაწილია ქართულ ენაში და რომელი მეტყველების ნაწილები ისწავლეს.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ გაკვეთილის მიზნებიდან გამომდინარე, პრეზენტაციით და წერით სამუშაოზე დაკვირვებით. გამოვიყენებ განმსაზღვრელ შეფასებას.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
რესურსად გამოვიყენებ სახელმძღვანელოს, პლაკატზე ასახულ თვალსაჩინოებას,დაფას, ცარცს, სამუშაო ფურცლებს.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა(გამოწვევა)
კლასის ორგანიზება და წინა მასალის გამოკითხვა-7წთ.
Bფაზა(შინაარსის კონსტრუირება)
გონებრივი იერიშის მეთოდით გადავალ კითხვა-პასუხზე:
1. რამდენი მეტყველების ნაწილია ქართულ ენაში?
2. ჩამოთვალეთ, რომელი მეტყველების ნაწილები ისწავლეთ?
3. დავსვამ შეკითხვას, თუ, როგორი შეიძლება იყოს ვაშლი? მოსწავლეები უპასუხებენ კითხვას და ასოციაციური რუკის საშუალებით გამოვსახავ გრაფიკულად:
ამის შემდეგ გავაცნობ მოსწავლეებს ზედსართავი სახელის არსს და ავუხსნი: ზედსართავი სახელი არის ფორმაცვალებადი, სრულმნიშვნელობიანი სიტყვა, რომელიც გამოხატავს საგნის ნიშან-თვისებას. ზედსართავი სახელის კითხვებია: როგორი? რომელი? რანაირი? როდინდელი? სადაური?_15წთ.
შემდეგ მივცემ დავალებას წყვილებში. ტექსტიდან კითხვების დასმის საშუალებით ამოკრიბონ ზედსართავი სახელები და გაარკვიონ რომელია ვითარებითი და რომელი მიმართებითი._10წთ
შემდეგი აქტივობა_ დადებითი ზედსართავი სახელბისგან აწარმოონ მოსწავლეებმა ოდნაობითი და უფროობითი ხარისხის ფორმები._10 წთ..
Cფაზა_აქტივობის დასასრულს ვაფიქსირებ მიღწეულ შედეგებს, აღვნიშნავ შენიშნულ ხარვეზებს, ვისახავ მათი გასწორების გზებს. შესაძლებელია მომიწიოს ზოგიერთ მოსწავლესთან დამატებითი გაკვეთილების ჩატარება და თემის განმტკიცება._3წთ.
|
შეფასების რუბრიკა
ქულები და კრიტერიუმები
|
9 - 10
|
7 - 8
|
4 - 5
|
1 - 3
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს; აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ-გამომსახველობით საშუალებებს.
|
გამართულად მეტყველებს; იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს.
|
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ
წესებს; მეტნაკლებად გამართულად საუბრობს.
|
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ
წესებს; უჭირს გამართულად საუბარი
|
სათქმელის ნათლად და ლოგიკურად გადმოცემა
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და ლოგიკურად; საკითხს აშუქებს ამომწურავად და თანმიმდევრულად
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და ლოგიკურად; საკითხს აშუქებს თანმიმდევრულად.
|
სათქმელს გადმოსცემს გასაგებად.
|
უჭირს სათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემა.
|
კონტაქტი აუდიტორიასთან; თვალსაჩინოების გამოყენება.
|
წარმატებით იყენებს არავერბალურ საშუალებებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დასამყარებლად. იყენებს თვალსაჩინოებებს.
|
ადეკვატურად იყენებს არავერბალურ საშუალებებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დასამყარებლად.
|
მეტ-ნაკლებად ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას.
|
ვერ ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას.
|
კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა
|
ადეკვატურად და ამომწურავად პასუხობს კითხვებს.
|
ადეკვატურად პასუხობს კითხვებს
|
პასუხობს კითხვების ნახევარზე მეტს.
|
ვერ პასუხობს კითხვების ნახევარზე მეტს.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий